FANDOM


Concept de Cuisson Solaire jest dostępny też po polsku. Zapraszamy! Koncept Gotowania Solarnego

Dernière mise à jour le 8 mai 2015      


Four solaire parabolique-1

Piekarnik solarny paraboliczny

Cuisinière multifonctions-7

Upieczone ciasto

Cuisinière multifonctions-15

Upieczony kurczak po wyjęciu z piekarnika

Wstęp

W Polsce energia solarna (słoneczna) oraz inne OZE (odnawialne źródła energii) są przedmiotem licznych badań oraz zastosowań praktycznych, ale gotowanie i pieczenie solarne (słoneczne) jest ciągle mało znane.

Naszym celem jest rozpowszechnienie koncepcji gotowania solarnego w Polsce.

Technika ta może być stosowana w Polsce przede wszystkim do grillowania, co jest tu bardzo rozpowszechnione. Może też znaleść zastosowanie w turystyce (harcerstwo). Ekolodzy mogą wykorzystywać kuchenki solarne do propagowania ideii ekologicznych.
Kuchenka solarna jest urządzeniem ekologicznym, wykorzystuje jedynie energię słoneczną. Może być używana na campingu, na pikniku, na balkonie lub w ogrodzie.

Jeżeli posiadacie Państwo jakieś wiadomości na temat kuchenek solarnych w Polsce lub jesteście zainteresowani ich budową, prosimy o kontakt: Andrzej Kotowski

Piekarnik solarny Kotowskiego

Autorami projektu i wykonawcami solarnego piekarnika parabolicznegoMałgorzata, Zofia i Andrzej Kotowski. Piekarnik solarny (słoneczny) paraboliczny umożliwia piecznie mięsa, wędlin, drobiu, ryb i ciasta podobnie jak w zwykłym piekarniku gazowym lub elektrycznym. Czas pieczenia potraw w piekarniku solarnym jest zbliżony do czasu pieczenia tradycyjnego.

Zasada działania

Działanie piekarnika solarnego polega na transformacji energii promieniowania słonecznego w energię cieplną podczas jego obsorpcji na powierzchni ciała czarnego. W tym przypadku powierznią absorbującą jest spodnia i tylnia ścianka odpowiednio zmodyfikowanej obudowy od piekarnika elektrycznego.
W celu uzyskania wyższych temperatur i większej mocy urządzenia wykorzystano koncentrację promieniowania słonecznego za pomocą reflektora o profilu zbliżonym do parabolicznego.

Charakterystyka techniczna

  • Srednica reflektora parabolicznego: 140 cm
  • Konstrukcja rozbieralna
  • Podstawa reflektora składana
  • Ramię w rusztem grzejnym ruchome (obrotowe)
  • Wbudowany wskaźnik orientacji na słońce

Aspekt nowości

Cechą szczególną tego piekarnika solarnego o unikalnej konstrukcji (nazwa oryginalna: Four solaire de Kotowski ) jest wykorzystanie do jego budowy odpowiednio zmodyfikowanej obudowy od zwykłego piekarnika elektrycznego. Zapewnia to użytkownikowi komfort użytkowania i wrażenie pieczniu w zwykłym piekarniku, co ułatwia akceptację tej nowej technologii solarnej.

Wyniki uzyskane w regionie Lorraine, we Francji, szerokość geograficzna 49 °N

(warunki klimatyczne zbliżone do polskich)

  • W lipcu 2001 r.

Promieniowanie słoneczne 928 W/m², temperatura otoczenia 24 °C
Foremka do ciasta: Ciasto drożdżowe 0,75 kg
Ciasto upieczone w ciągu 1 godz. 45 min. (12:00 do 13:45)

  • W lipcu 2001 r.

Promieniowanie słoneczne 814 W/m², temperatura otoczenia 25 °C
Naczynie owalne Pyrex: Cały kurczak 1,40 kg
Kurczak dobrze upieczony w ciągu 2 godz. 30 min. (12:00 do 14:30)

Video

Zobacz też

Kontakt

Linki zewnętrzne

Interférence d'un bloqueur de publicité détectée !


Wikia est un site gratuit qui compte sur les revenus de la publicité. L'expérience des lecteurs utilisant des bloqueurs de publicité est différente

Wikia n'est pas accessible si vous avez fait d'autres modifications. Supprimez les règles personnalisées de votre bloqueur de publicité, et la page se chargera comme prévu.

Sur le réseau FANDOM

Wiki au hasard