Solar Cooking
S'inscrire
Advertisement

Concept de Cuisson Solaire jest dostępny też po polsku. Zapraszamy! Koncept Gotowania Solarnego

Dernière mise à jour le 8 mai 2015      


Cuiseur de Kotowski

Kuchenka solarna cylindryczno-paraboliczna

Effet de cuisson

Upieczone udka kurze

Kotowski's Reflector

Reflektor cylindryczno-paraboliczny

Cuiseur solaire de Kotowski-1

Andrzej Kotowski i jego kuchenka solarna Cuiseur de Kotowski w Nancy we Francji

Cuiseur solaire de Kotowski-3

Kuchenka solarna Cuiseur de Kotowski w Krasicach k/Czestochowy w Polsce

Wstęp[]

W Polsce energia solarna (słoneczna) oraz inne OZE (odnawialne źródła energii) są przedmiotem licznych badań oraz zastosowań praktycznych, ale gotowanie i pieczenie solarne (słoneczne) jest ciągle mało znane.

Naszym celem jest rozpowszechnienie koncepcji gotowania solarnego w Polsce.

Technika ta może być stosowana w Polsce przede wszystkim do grillowania, co jest tu bardzo rozpowszechnione. Może też znaleść zastosowanie w turystyce (harcerstwo). Ekolodzy mogą wykorzystywać kuchenki solarne do propagowania ideii ekologicznych.
Kuchenka solarna jest urządzeniem ekologicznym, wykorzystuje jedynie energię słoneczną. Może być używana na campingu, na pikniku, na balkonie lub w ogrodzie.

Jeżeli posiadacie Państwo jakieś wiadomości na temat kuchenek solarnych w Polsce lub jesteście zainteresowani ich budową, prosimy o kontakt: Andrzej Kotowski

Kuchenka solarna Kotowskiego[]

Autorami projektu i wykonawcami solarnej kuchenki cylindryczno-parabolicznejMałgorzata, Zofia i Andrzej Kotowski. Kuchenka solarna cylindryczno-paraboliczna (nazwa oryginalna: Cuiseur de Kotowski) jest szczególnym rodzajem kuchenki panelowej.
Kuchenka solarna (słoneczna) umożliwia piecznie mięsa, wędlin, drobiu i ryb podobnie jak na zwykłej kuchence gazowej lub elektrycznej. Czas pieczenia potraw na kuchence solarnej jest nieco dłuższy niż w przypadku pieczenia tradycyjnego.

Reflektor Kotowskiego[]

Reflektor Kotowskiego (ulepszona forma reflektora Mouchot) jest wykonany z dywanika bambusowego o wymiarach 180 cm x 60 cm. Do powierzchni dywanika są przymocowane płaskie panele odblaskowe o różnych szerokościach wykonane z blachy aluminiowej anodyzowanej. Po zamontowaniu do podstawy kuchenki dywanik przybiera formę cylindryczno-paraboliczną o osi pionowej.
Profil paraboli i optymalna szerokość paneli została określona za pomocą naszego programu obliczeniowego. Model reflektora został przebadany na mini-symulatorze promieniowania słonecznego w celu określenia jego sprawności energetycznej. Koncentracja promieniowania na powierzchni absorbującej została sprawdzona za pomocą czerwonego lasera.

Zasada działania[]

Działanie kuchenki solarnej polega na transformacji energii promieniowania słonecznego w energię cieplną podczas jego obsorpcji na powierzchni ciała czarnego. W tym przypadku powierznią absorbującą jest powierzchnia zewnętrzna i wnętrze patelni z pokrywą przeźroczystą (efekt szklarniowy).
W celu uzyskania wyższych temperatur i większej mocy urządzenia wykorzystano koncentrację promieniowania słonecznego za pomocą reflektora złożonego z płaskich paneli które tworzą razem profil zbliżony do cylindryczno-parabolicznego.

Charakterystyka techniczna[]

  • Wymiary: 130 cm x 60 cm x 80 cm
  • Reflektor łatwy do demontażu i zwijany
  • Kuchenka na kółeczkach
  • Wbudowany wskaźnik orientacji na słońce
  • Patelnia 32 cm z pokrywą Pyrex
  • Użytkownicy: 2 - 3 osoby

Aspekt nowości[]

Elementem nowości jest zastosowanie w kuchence panelowej reflektora Kotowskiego o konstrukcji zoptymizowanej dla europejskich warunków klimatycznych. Dodatkowym czynnikiem jest użycie do budowy reflektora dywanika bambusowego łatwego do zwinięcia i transportu.

Wyniki uzyskane w regionie Lorraine, we Francji, szerokość geograficzna 49 °N[]

(warunki klimatyczne zbliżone do polskich)

W miesiącu lipcu 2003 r. 6 udek kurzych (2 kg) upieczono w ciągu 2 godz. 30 minut.

Zobacz też[]

Kontakt[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement