FANDOM


Concept de Cuisson Solaire jest dostępny też po polsku. Zapraszamy! Koncept Gotowania Solarnego

Dernière mise à jour le 8 mai 2015      


Barbecue solaire-1

Grill solarny skrzynkowy

Solar Barbecue

Upieczone kiełbaski grillowe 0,6 kg

Barbecue solaire-2

Upieczony kurczak 1,2 kg

Wstęp

W Polsce energia solarna (słoneczna) oraz inne OZE (odnawialne źródła energii) są przedmiotem licznych badań oraz zastosowań praktycznych, ale gotowanie i pieczenie solarne (słoneczne) jest ciągle mało znane.

Naszym celem jest rozpowszechnienie koncepcji gotowania solarnego w Polsce.

Technika ta może być stosowana w Polsce przede wszystkim do grillowania, co jest tu bardzo rozpowszechnione. Może też znaleść zastosowanie w turystyce (harcerstwo). Ekolodzy mogą wykorzystywać kuchenki solarne do propagowania ideii ekologicznych.
Kuchenka solarna jest urządzeniem ekologicznym, wykorzystuje jedynie energię słoneczną. Może być używana na campingu, na pikniku, na balkonie lub w ogrodzie.

Jeżeli posiadacie Państwo jakieś wiadomości na temat kuchenek solarnych w Polsce lub jesteście zainteresowani ich budową, prosimy o kontakt: Andrzej Kotowski

Grill solarny Kotowskiego

Autorami projektu i wykonawcami solarnego grilla skrzynkowegoMałgorzata, Zofia i Andrzej Kotowski. Grill solarny skrzynkowy (nazwa oryginalna: Barbecue de Kotowski) jest szczególnym rodzajem kuchenki solarnej typu "pudełko".
Grill solarny (słoneczny) umożliwia piecznie mięsa, wędlin, drobiu i ryb podobnie jak na zwykłym grillu. Czas pieczenia potraw w grillu solarnym jest nieco dłuższy niż w przypadku pieczenia tradycyjnego.

Zasada działania

Działanie grilla solarnego polega na transformacji energii promieniowania słonecznego w energię cieplną podczas jego obsorpcji na powierzchni ciała czarnego. W tym przypadku powierznią absorbującą jest wnętrze patelni Wok z pokrywą przeźroczystą. Dodatkowe oszklenie polepsza jesze bardziej sprawność grilla (efekt szklarniowy).
W celu uzyskania wyższych temperatur i większej mocy urządzenia wykorzystano koncentrację promieniowania słonecznego za pomocą reflektora "stożkowego" o podstawie kwadratowej.

Charakterystyka techniczna

  • Powierzchnia oszklona: 36 cm x 36 cm
  • Reflektor demontowany i składany
  • Grill na kółeczkach
  • Wbudowany wskaźnik orientacji na słońce
  • Patelnia Wok 36 cm (wyjmowana) z pokrywą Pyrex
  • Użytkownicy: 2 - 3 osoby

Aspekt nowości

Grill solarny o unikalnej konstrukcji zoptymizowanej dla europejskich warunków klimatycznych. Dodatkowym czynnikiem jest użycie do budowy grilla reflektora "stożkowego" o podstawie kwadratowej, łatwego do złożenia i transportu. Ponad to łatwo dostępna i wyjmowalna patelnia Wok zapewnia komfort użytkowania.

Wyniki uzyskane w regionie Lorraine, we Francji, szerokość geograficzna 49 °N

(warunki klimatyczne zbliżone do polskich)

  • W lipcu 2000 r.

Promieniowanie słoneczne 830 W/m², temperatura otoczenia 26 °C
Patelnia Wok 36 cm z pokrywą Pyrex: 8 kiełbasek grillowych (0,6 kg)
Kiełbaski dobrze upieczone po upływie 1 godz. 30 min.

  • W lipcu 2000 r.

Promieniowanie słoneczne 795 W/m², temperatura otoczenia 27 °C
Patelnia Wok 36 cm z pokrywą Pyrex: Cały kurczak (1,2 kg)
Kurczak dobrze upieczony po upływie 2 godz. 15 min.

Zobacz też

Kontakt

Linki zewnętrzne

Interférence d'un bloqueur de publicité détectée !


Wikia est un site gratuit qui compte sur les revenus de la publicité. L'expérience des lecteurs utilisant des bloqueurs de publicité est différente

Wikia n'est pas accessible si vous avez fait d'autres modifications. Supprimez les règles personnalisées de votre bloqueur de publicité, et la page se chargera comme prévu.

Sur le réseau FANDOM

Wiki au hasard