FANDOM


Concept de Cuisson Solaire jest dostępny też po polsku. Zapraszamy! Koncept Gotowania Solarnego

Dernière mise à jour le 6 mai 2015      


EuroSolarPot 00-1

EuroSolarPot-4 (pokrywki zdjęte) używany w kuchence UltraLightCooker w Częstochowie w Polsce

EuroSolarCooker-Modular-4

EuroSolarPot-3 używany w kuchence Modular EuroSolarCooker w Krasicach w Polsce

Wstęp

W Polsce energia solarna (słoneczna) oraz inne OZE (odnawialne źródła energii) są przedmiotem licznych badań oraz zastosowań praktycznych, ale gotowanie i pieczenie solarne (słoneczne) jest ciągle mało znane.

Naszym celem jest rozpowszechnienie koncepcji gotowania solarnego w Polsce.

Technika ta może być stosowana w Polsce przede wszystkim do grillowania, co jest tu bardzo rozpowszechnione. Może też znaleść zastosowanie w turystyce (harcerstwo). Ekolodzy mogą wykorzystywać kuchenki solarne do propagowania ideii ekologicznych.
Kuchenka solarna jest urządzeniem ekologicznym, wykorzystuje jedynie energię słoneczną. Może być używana na campingu, na pikniku, na balkonie lub w ogrodzie.

Jeżeli posiadacie Państwo jakieś wiadomości na temat kuchenek solarnych w Polsce lub jesteście zainteresowani ich budową, prosimy o kontakt: Andrzej Kotowski

Garnek solarny EuroSolarPot

Autorem nowej koncepcji garnka solarnego jest Andrzej Kotowski. Wykonany w roku 2009 przez Andrzeja i Małgorzatę Kotowską garnek solarny EuroSolarPot (prototyp ESP-28) przeszedł pomyśnie próby we Francji i w Polsce.
Garnek ten przeznaczony jest do użytku w kuchenkach solarnych typu panelowego przede wszystkim w krajach Europy północnej, środkowej i wschodniej . Dzięki efektowi szklarniowemu garnek ten cechuje się lepszymi własnościami cieplnymi w porównaniu do garnka tradycyjnego.

Istnieją cztery wersje garnka solarnego EuroSolarPot ponumerowane od 1 do 4. Jego wydajność cieplna rośnie wraz z numerem wersji. Wybór konkretnej wersji zależy od warunków klimatycznych, meteorologicznych i od rodzaju przygotowywanego posiłku.

Przykładowo w Polsce w okresie od lipca do sierpnia EuroSolar Pot-1 umożliwiał pieczenie (kiełbasy, klopsików, jarzyn, ...) lub podgrzewanie produktów wstępnie podgotowanych. W tych samych warunkach EuroSolarPot-4 umożliwiał pieczenie drobiu, mięsa i ciasta a także gotowanie zupy, wody i mleka.

Działanie

Promieniowanie słoneczne przenika przez pokrywę (lub pokrywy) przeźroczystą i jest absorbowane przez czarne lub szare wnętrze patelni. Jeżeli patelnia jest napełniona, promieniowanie jest absorbowane także przez gotowane produkty.
Garnek solarny EuroSolarPot działa tak jak niewielka kuchenka solarna typu "pudełko" w której wykorzystuje się efekt szklarniowy, stąd jego przewaga nad garnkiem tradycyjnym.
Działanie garnka EuroSolarPot w wersji 1 i 2 odpowiada działaniu kuchenki solarnej typu "pudełko" z oszkleniem pojedynczym, zaś w wersji 3 i 4 działaniu tejże kuchenki z oszkleniem podwójnym.
Efekt szklarniowy w garnku EuroSolarPot może być dodatkowo wzmocniony przez zastosowanie zewnętrznej izolacji cieplnej (wersja 2 i 4).

Budowa i montaż

Zastosowane materiały:

 1. Patelnia o średnicy 28 cm i głębokoœci 7 cm z pokrywą przeźroczystą Pyrex
 2. Foremka do ciasta o średnicy 26 cm i głębokości 6 cm z pokrywą przeźroczystą Pyrex
 3. Podstawka izolacyjna o grubości 4 cm wykonana z tektury
 4. Izolacja cieplna zewnętrzna o grubości 3 do 4 cm wykonana z tekstyliów

Szczegóły budowy i montażu każdej wersji garnka EuroSolarPot są przedstawione na Fig. 1 do 12.

Cztery wersje garnka EuroSolarPot

EuroSolarPot-1

EuroSolarPot-2

EuroSolarPot-3

EuroSolarPot-4

Temperatura powietrza w garnku EuroSolarPot

Próby w Vandoeuvre-lès-Nancy (Francja) w czerwcu 2009 r. z użyciem kuchenki solarnej Modular EuroSolarCooker (patelnia pusta):

 • EuroSolarPot-1: temperatura maksymalna 80 °C
 • EuroSolarPot-2: temperatura maksymalna 115 °C
 • EuroSolarPot-3: temperatura maksymalna 123 °C
 • EuroSolarPot-4: temperatura maksymalna 150 °C

Posiłki przygotowane w garnku EuroSolarPot

Przykłady posiłków przygotowanych w różnych wersjach garnka EuroSolarPot w Częstochowie w Polsce w lipcu, sierpniu i wrześniu 2009 r. (zdjęcia poniżej).

Wnioski

Kuchenki panelowe wyposażone w garnek solarny EuroSolarPot umożliwiają w polskich warunkach klimatycznych pieczenie, podgrzewanie, gotowanie i pasteryzację w pełnym zakresie stosowanym w gospodarstwie domowym, czyli :

 • Pieczenie kiełbasy, mięsa, drobiu, klopsików, ...
 • Pieczenie ciasta
 • Gotowanie zupy i jarzyn
 • Gotowanie wody i mleka
 • Pasteryzację przetworów w słoikach

Zobacz też

Kontakt

Linki zewnętrzne

Interférence d'un bloqueur de publicité détectée !


Wikia est un site gratuit qui compte sur les revenus de la publicité. L'expérience des lecteurs utilisant des bloqueurs de publicité est différente

Wikia n'est pas accessible si vous avez fait d'autres modifications. Supprimez les règles personnalisées de votre bloqueur de publicité, et la page se chargera comme prévu.

Sur le réseau FANDOM

Wiki au hasard