Wikia

Archives de Cuisson Solaire

Garnek solarny EuroSolarPot

274pages sur
ce wikia
Discussion0
Wiki-wordmark.png

Info d'administration du site SCInet Wiki en français : Cher lecteur. Cette page est en construction. Merci de votre patience. Contact: André Kotowski

Dernière mise à jour le 6 mai 2015      
EuroSolarPot 00-1.jpg

EuroSolarPot-4 (pokrywki zdjęte) używany w kuchence UltraLightCooker w Częstochowie w Polsce

EuroSolarCooker-Modular-4.jpg

EuroSolarPot-3 używany w kuchence Modular EuroSolarCooker w Krasicach w Polsce

WstępModifier

W Polsce energia solarna (słoneczna) oraz inne OZE (odnawialne źródła energii) są przedmiotem licznych badań oraz zastosowań praktycznych, ale gotowanie i pieczenie solarne (słoneczne) jest ciągle mało znane.

Naszym celem jest rozpowszechnienie koncepcji gotowania solarnego w Polsce.

Technika ta może być stosowana w Polsce przede wszystkim do grillowania, co jest tu bardzo rozpowszechnione. Może też znaleść zastosowanie w turystyce (harcerstwo). Ekolodzy mogą wykorzystywać kuchenki solarne do propagowania ideii ekologicznych.
Kuchenka solarna jest urządzeniem ekologicznym, wykorzystuje jedynie energię słoneczną. Może być używana na campingu, na pikniku, na balkonie lub w ogrodzie.

Jeżeli posiadacie Państwo jakieś wiadomości na temat kuchenek solarnych w Polsce lub jesteście zainteresowani ich budową, prosimy o kontakt: Andrzej Kotowski

Garnek solarny EuroSolarPotModifier

Autorem nowej koncepcji garnka solarnego jest Andrzej Kotowski. Wykonany w roku 2009 przez Andrzeja i Małgorzatę Kotowską garnek solarny EuroSolarPot (prototyp ESP-28) przeszedł pomyśnie próby we Francji i w Polsce.
Garnek ten przeznaczony jest do użytku w kuchenkach solarnych typu panelowego przede wszystkim w krajach Europy północnej, środkowej i wschodniej . Dzięki efektowi szklarniowemu garnek ten cechuje się lepszymi własnościami cieplnymi w porównaniu do garnka tradycyjnego.

Istnieją cztery wersje garnka solarnego EuroSolarPot ponumerowane od 1 do 4. Jego wydajność cieplna rośnie wraz z numerem wersji. Wybór konkretnej wersji zależy od warunków klimatycznych, meteorologicznych i od rodzaju przygotowywanego posiłku.

Przykładowo w Polsce w okresie od lipca do sierpnia EuroSolar Pot-1 umożliwiał pieczenie (kiełbasy, klopsików, jarzyn, ...) lub podgrzewanie produktów wstępnie podgotowanych. W tych samych warunkach EuroSolarPot-4 umożliwiał pieczenie drobiu, mięsa i ciasta a także gotowanie zupy, wody i mleka.

DziałanieModifier

Promieniowanie słoneczne przenika przez pokrywę (lub pokrywy) przeźroczystą i jest absorbowane przez czarne lub szare wnętrze patelni. Jeżeli patelnia jest napełniona, promieniowanie jest absorbowane także przez gotowane produkty.
Garnek solarny EuroSolarPot działa tak jak niewielka kuchenka solarna typu "pudełko" w której wykorzystuje się efekt szklarniowy, stąd jego przewaga nad garnkiem tradycyjnym.
Działanie garnka EuroSolarPot w wersji 1 i 2 odpowiada działaniu kuchenki solarnej typu "pudełko" z oszkleniem pojedynczym, zaś w wersji 3 i 4 działaniu tejże kuchenki z oszkleniem podwójnym.
Efekt szklarniowy w garnku EuroSolarPot może być dodatkowo wzmocniony przez zastosowanie zewnętrznej izolacji cieplnej (wersja 2 i 4).

Budowa i montażModifier

Zastosowane materiały:

 1. Patelnia o średnicy 28 cm i głębokoœci 7 cm z pokrywą przeźroczystą Pyrex
 2. Foremka do ciasta o średnicy 26 cm i głębokości 6 cm z pokrywą przeźroczystą Pyrex
 3. Podstawka izolacyjna o grubości 4 cm wykonana z tektury
 4. Izolacja cieplna zewnętrzna o grubości 3 do 4 cm wykonana z tekstyliów

Szczegóły budowy i montażu każdej wersji garnka EuroSolarPot są przedstawione na Fig. 1 do 12.

Cztery wersje garnka EuroSolarPotModifier

EuroSolarPot-1Modifier

EuroSolarPot-2Modifier

EuroSolarPot-3Modifier

EuroSolarPot-4Modifier

Temperatura powietrza w garnku EuroSolarPotModifier

Próby w Vandoeuvre-lès-Nancy (Francja) w czerwcu 2009 r. z użyciem kuchenki solarnej Modular EuroSolarCooker (patelnia pusta):

 • EuroSolarPot-1: temperatura maksymalna 80 °C
 • EuroSolarPot-2: temperatura maksymalna 115 °C
 • EuroSolarPot-3: temperatura maksymalna 123 °C
 • EuroSolarPot-4: temperatura maksymalna 150 °C

Posiłki przygotowane w garnku EuroSolarPotModifier

Przykłady posiłków przygotowanych w różnych wersjach garnka EuroSolarPot w Częstochowie w Polsce w lipcu, sierpniu i wrześniu 2009 r. (zdjęcia poniżej).

WnioskiModifier

Kuchenki panelowe wyposażone w garnek solarny EuroSolarPot umożliwiają w polskich warunkach klimatycznych pieczenie, podgrzewanie, gotowanie i pasteryzację w pełnym zakresie stosowanym w gospodarstwie domowym, czyli :

 • Pieczenie kiełbasy, mięsa, drobiu, klopsików, ...
 • Pieczenie ciasta
 • Gotowanie zupy i jarzyn
 • Gotowanie wody i mleka
 • Pasteryzację przetworów w słoikach

Zobacz teżModifier

KontaktModifier

Linki zewnętrzneModifier